Aurora's Scientific, Technological & Research Institute
Aurora Temple of Learning
AcademicsClass TimetablesElectrical and Electronics Engineering

Electrical and Electronics Engineering

Department of Electrical and Electronics Engineering

Class Time Table for B.Tech, 2015-2016, I Sem.


2 EEE w.e.f. 29.06.2015 Room No. A307
09.10
10.00
10.00
10.50
10.50
11.40
11.40
12.30
12.30
01.00
01.00
01.50
01.50
02.40
02.40
03.25
03.25
04.10
MON FMHM EM-I
LUNCH
M-III GL/SS
TUE M-III EMF EDC LAB LIB
WED EMF EM-I EC FMHM SC
THU EC EDC FMHM LAB SPR
FRI EDC EC EMF EM-I SCA
Subjects Faculty
M-III Mathematics-III Mr.Pratush Kumar Patnaik
EM-I Electrical Machines-I Mr. G Sanjeeva
EDC Electronic Devices & Circuits Mr.K.Sai Prasad Goud
EC Electrical Circuits Mr. Namile Rajasaekar
EMF Electromagnetic Fields Mrs. Maddhi Saritha
FMHM Fluid Mechanics & Hydraulic Machinery Mr.pramod
FMHM LAB Fluid Mechanics & Hydraulic Machinery Lab Mr.pramod
EDC LAB Electronic Devices & Circuits Lab Mr.K.Sai Prasad Goud
SCA Student Club Activity  
GL /SC /SS Guest Lecture/Student Counselling/Student Seminars  
LIB Library  
SPR Sports  

3 EEE w.e.f. 29.06.2015 Room No. A309
09.10
10.00
10.00
10.50
10.50
11.40
11.40
12.30
12.30
01.00
01.00
01.50
01.50
02.40
02.40
03.25
03.25
04.10
MON astiS LAB LIB
LUNCH
ICA EM-III PS-II
TUE ICA MS CS PE GL/SS
WED PS-II EM-III MS CS PTP
THU PE EM-III EM-II LAB SPR
FRI MS CS PS-II PE PTP
Subjects Faculty
ICA Integrated circuit Applications Mr.R.Sravan Kumar
MS Management Science Ms.N.Maheswari
PS-II Power Systems-II Mr. Donkanti Shashidhar
CS Control Systems Mr. A Praveen Kumar
PE Power Electronics Mr.G.Laxminarayana
EM-III Electrical Machines-III Mrs. Bandari Sravani
EM-IIĀ  LAB Electrical Machines-II Lab Mrs. Bandari Sravani/ Mr.Vinodarao Bhargav
PTP Placement Training Programme  
GL /SS Guest Lecture/Student Seminars  
LIB Library  
SPR Sports  

4 EEE w.e.f. 29.06.2015 Room No. A310
09.10
10.00
10.00
10.50
10.50
11.40
11.40
12.30
12.30
01.00
01.00
01.50
01.50
02.40
02.40
03.25
03.25
04.10
MON astiS LAB LIB
LUNCH
ICA EM-III PS-II
TUE ICA MS CS PE GL/SS
WED PS-II EM-III MS CS PTP
THU PE EM-III EM-II LAB SPR
FRI MS CS PS-II PE PTP
Subjects Faculty
S&P Switchgear & Protection Mr.G.V.Rajashekar
UEE Utilization of Electrical Energy Mr.M.Narender Reddy
INST Instrumentation Mrs.G.Abhilasha Reddy
PSOC Power System Operation & Control Mr.GVSSNS.Sarma
HVE High Voltage Engineering Ms. Kotha Swetha
EDS Electrical Distribution Systems Mrs.N.Srilaxmi
M&M LAB Microprocessors & Microcontrollers Lab Mr.Vinod Chavan
EM LAB Electrical Measurements Lab Mr.G.Laxminarayana/Mr. Durga Upendra
GL /SS Guest Lecture/Student Seminars  
LIB Library  
SPR Sports  
PTP Placement Training Programme